Pentru pregătirea Turului de Elită al CE 2016, naţionala antrenată de Andrei Spier va efectua un cantonament de pregătire în Cipru, în perioada 18-30 ianuarie 2016

UPDATE: În cursul zilei de joi, Marco Dulca a fost înlocuit în lotul convocat cu Daniel Mih (Ardealul Cluj)

Pentru acest stagiu de pregătire, tehnicianul naţionalei Under 19 a României a convocat un număr de 22 de jucători, printre care se află şi trei juniori de peste hotare, care evoluează în Belgia, Cipru şi Marea Britanie. "Stranierii" lotului sunt Dragoş Cojocaru (RSC Anderlecht), Rafa Licu (Αnorthosis Famagusta) şi Marco Dulca (Swansea). Delegaţia "tricolorilor" va fi condusă de fostul internaţional Miodrag Belodedici

Trei amicale pe tărâm cipriot

Plecarea spre Cipru se va face în seara zilei de 18 ianuarie, întoarcerea fiind programată pe data de 30. În cadrul acestui cantonament, naţionala Under 19 a României va disputa trei amicale, după cum urmează:

►22.01.2016: Romania U19 – CSKA Moscova U21 (Ayia Napa)
►26.01.2016: Romania U19  - FC Apoel Nicosia U19 (Ayia Napa)
►29.01.2016: Romania U19 – FC Aris Limassol U19 (Limassol, Pyrgos Municipality Stadium)

Ultimele două partide se vor disputa de la ora locală 15:00, în timp ce duelul cu formaţia din Rusia nu are încă ora stabilită.

Ca să ajungă la turneul final care se va disputa în perioada 11-24 iulie în Germania, reprezentativa pregătită de Andrei Spier trebuie să ocupe locul 1 în grupa a treia a Turului de Elită găzduită de Austria, în perioada 24-29 martie 2016. România le va avea ca adversare pe Cehia, Slovacia şi echipa ţării gazdă. Cele 7 câștigătoare ale grupelor din Turul de Elită vor fi prezente în ultima fază a competiției, alături de Germania, ţara organizatoare a EURO U19.

Lotul convocat îi cuprinde pe:

► Eugen Ioan Brie - 20.02.1997 - Juventus Bucureşti
► Cătălin Suciu - 10.11.1998 - Unirea 1924 Alba Iulia

► Florentin Pham Huy Tien - 02.03.1997 - Academica Clinceni
► Alin Ilie Dudea - 06.06.1997 - Dinamo București
► Vlad Alexandru Georgescu - 10.01.1997 - Dinamo București
► Eduard Robert Cornea - 09.08.1997 - Performanţa Ighiu
► Victor Ionuţ Rogoza - 30.01.1997 - Academia Gheorghe Hagi
► Dan Lucian Panait - 16.02.1997 - Academia Gheorghe Hagi
► Denis Ciobotariu - 10.06.1998 - Dinamo București

► Marius Chelaru - 02.03.1997 - Metalurgistul Cugir
► Denis Chivari - 18.02.1997 - Olimpia Satu Mare
► Alin Mihai Manea - 09.01.1997 - CS U Craiova
► Alexandru Dulca - 30.07.1997 - U Cluj
► Dragoș Ştefan Cojocaru - 08.04.1997 - Anderlecht Bruxelles
► Patrick Mihai Petre - 09.05.1997 - Dinamo București
► Alexandru Cicâldău - 08.07.1997 - Academia Gheorghe Hagi
► Sebastian Mailat - 01.01.1997 - ACS Poli Timişoara
► Rafael Emil Licu - 19.11.1997 - Anorthosis Famagusta
► Marco Alexandru Dulca - 11.05.1999 - Swansea City AFC
► Daniel Mih - 12.08.1997 - Ardealul Cluj

► Daniel Dumitru Benzar - 30.12.1997 - Academica Clinceni
► Theodor Constantin Botă - 24.05.1997 - FC Steaua Bucureşti
► Cristian Ene - 29.07.1997 - Academia Gheorghe Hagi

Foto: Csikos Rolland

SHARE: