Sâmbătă, de la ora 16:30, naţionala României a disputat al doilea meci din cadrul Turului de Elită, adversară fiind echipa similară a Austriei. Partida s-a disputat pe stadionul Thermen din Bad Waltersdorf şi a fost transmisă live-text pe site-ul FRF.ro.

Meciul a fost condus la centru de finlandezul Jari Järvinen, ajutat la margine de conaţionalul său Mika Lamppu şi de rusul Vyacheslav Semenov, iar al patrulea oficial este din Rusia, Sergei Ivanov.

În grupa a treia s-au disputat alte trei partide, soldate cu următoarele rezultate: Cehia - România 3-0, Austria - Slovacia 3-1 şi Cehia - Slovacia 1-2.

►FLUIER FINAL

►Min.90 Kaufmann trece pe lângă 5-0

►Min.88 Nedelcu trece pe lângă golul de onoare

►Min.85 Tordai intervine salvator de două ori în acelaşi minut, întâi la Hasenhüttl şi apoi Jakupovic 

►Min.82, 0-4 Jakupovic înscrie fără probleme

►Min.82 Dudea îl faultează în careu pe Kaufmann şi se acordă penalty

►Min.75 Răzvan Popa primeşte cartonaşul galben

►Min.73 Alexandru Stoica a fost schimbat cu Patrick Petre

►Min.71 Alexandru Stoica este blocat in extremis de un fundaş advers, în momentul şutului

►Min.67, 0-3 Malicsek înscrie după o pasă a lui Jakupovic

►Min.66 Laimer este schimbat cu Hasenhüttl 

►Min.62 Tordai intervine salvator în faţa lui Jakupovic

►Min.57 Prokop la un pas de hat-trick

►Min.51 Gmeiner trece pe lângă 3-0

►Min.46, meciul se reia cu trei schimbări. Panait intră pe flancul stâng al defensivei, în locul lui Chelaru, în timp ce austriecii îi introduc pe Ingolitsch şi Kaufmann în locul lui Gashi şi Fila

►PAUZĂ

►Min.45+1 Alexandru Stoica ratează o ultimă ocazie de a marca înainte de pauză

►Min.43, Niacşu este introdus în locul lui Vâlceanu. Noul intrat va juca în centrul defensivei, în locul lui Dudea, mutat pe dreapta, acolo unde evolua eliminatul Manea

►Min.42 Şutul lui Jakupovic este blocat de Tordai

►Min.40 Malicsek este sancţionat cu un cartonaş galben

►Min.37, 0-2 Prokop reuşeşte dubla

►Min.35 România rămâne în zece după ce Manea încasează un nou galben şi este eliminat

►Min.33 Cristi Manea îl faultează pe Prokop şi este sancţionat cu un cartonaş galben

►Min.31 Gartler intervine salvator la execuţia lui Nedelcu

►Min.29 Cicâldău primeşte şi el cartonaşul galben

►Min.24 Austria trece pe lângă 2-0, dar Jakupovic trimite pe lângă

►Min.21 Fila primeşte primul galben al meciului

►Min.20 Nedelcu are şansa de a egala, dar nu nimereşte poarta

►Min.18 Gmeiner ratează o bună ocazie de a marca în poarta lui Tordai

►Min.13 0-1, Prokop deschide scorul după o pasă de la Laimer

►Min.7 Cojocaru execută primul corner al României şi faza se termină cu un balon trimis în bară de Cristi Manea

►Min.6 Tordai intervine la şutul lui Jakupovic

►Min.5 Austria obţine primul corner al întâlnirii, executat de Malicsek

►Iată şi echipa României pe care selecţionerul Andrei Spier a ales-o pentru acest meci:

1. Tordai - 2. Cr. Manea, 5. Dudea, 6. R. Popa, 4. Chelaru - 16. Dr. Nedelcu, 8. Dr. Cojocaru - 17. Vîlceanu, 10. Cicâldău, 11. Al. Stoica - 9. Cr. Ene
Rezerve: 12. Suciu - 3. D. Panait, 7. P. Petre, 15. Ciobotariu, 18. Niacşu, 19. A. Manea, 20. Botă

►De partea cealaltă, selecţionerul Austriei, Rupert Marko, va începe meciul cu:

1. Gartler  - 17. Gmeiner, 15. Maranda, 3. Peric, 14. Fila - 4. Krainz (cpt.) - 8. Gashi, 7. Laimer, 10. Malicsek, 11. Prokop - 9. Jakupovic
Rezerve: 21. Schützenauer - 5. Kaufmann, 12. Grabovac, 19. Hasenhüttl, 20. Ingolitsch

Câştigătoarele celor şapte grupe din Turul de Elită merg la Euro

Pentru a se califica la turneul final al EURO 2016, care se va disputa în perioada 11-24 iulie în Germania, România va trebui să ocupe locul 1 la finalul Turului de Elită. Cele şapte câștigătoare ale grupelor din Turul de Elită vor fi prezente în ultima fază a competiției, alături de Germania, ţara organizatoare a EURO U19.

Iată lotul detaliat cu cei 18 jucători care vor reprezenta România la Turul de Elită:

► 1. Arpad Örs Georgy TORDAI - 11.03.1997 - FC Viitorul
► 12. Cătălin Vasile SUCIU - 10.11.1998 - Unirea 1924 Alba Iulia

► 2. Cristian Marian MANEA - 09.08.1997 - Royal Mouscron-Péruwelz
► 3. Dan Lucian PANAIT - 16.02.1997 - FC Viitorul
► 4. Marius CHELARU - 02.03.1997 - Metalurgistul Cugir
► 5. Alin Ilie DUDEA - 06.06.1997 - Rapid CFR Suceava
► 6. Răzvan Ştefan POPA - 04.01.1997 - Internazionale Milano
► 15. Denis CIOBOTARIU - 10.06.1998 - Dinamo
► 18. Bogdan Constantin NIACŞU - 25.09.1997 - AD Alcorcón

► 7. Patrick Mihai PETRE - 09.05.1997 - Dinamo
► 8. Dragoș Ştefan COJOCARU - 08.04.1997 - Anderlecht Bruxelles
► 10. Alexandru CICÂLDĂU - 08.07.1997 - FC Viitorul
► 11. Alexandru Iulian STOICA - 30.09.1997 - Dunărea Călăraşi
► 16. Dragoş Ionuţ NEDELCU – 16.02.1997 – FC Viitorul
► 17. Robert Alexandru VÎLCEANU - 29.03.1997 - FC Voluntari
► 19. Alin Mihai MANEA - 09.01.1997 - CS U Craiova

► 9. Cristian ENE - 29.07.1997 - FC Viitorul
► 20. Theodor Constantin BOTĂ - 24.05.1997 - Gloria Buzău

SHARE: