Antrenorul principal al echipei noastre naţionale de juniori Under 19, Lucian Burchel, a decis componenţa lotului pe care România îl va alinia la turneul final al Campionatului European U19, ediţia 2010-2011, programat la Chiajna, Berceni, Centrul de Fotbal Mogoşoaia şi Centrul de Fotbal Buftea în perioada 20 iulie - 1 august a.c.

Antrenorul principal al echipei noastre naţionale de juniori Under 19, Lucian Burchel, a decis componenţa lotului pe care România îl va alinia la turneul final al Campionatului European U19, ediţia 2010-2011, programat la Chiajna, Berceni, Centrul de Fotbal Mogoşoaia şi Centrul de Fotbal Buftea în perioada 20 iulie - 1 august a.c.

Portari: Laurenţiu Brănescu (Juventus Torino) şi Radu Chiriţă (CSM Râmnicu Vâlcea)

Fundaşi: Lucian Murgoci (FC Oţelul Galaţi), Sebastian Remeş (Honved Budapesta), Adrian Avrămia (ACSMU Politehnica Iaşi), Andrei Peteleu (FC Delta Tulcea), Ionuţ Cristinel Gugu (FC U Craiova) şi Florin Ilie (FC Timişoara)

Mijlocaşi: Romario Benzar, Alin Cârstocea (ambii, FC Viitorul Constanţa), Nicolae Stanciu (FC Unirea Alba Iulia), Patrick Walleth (FC Ingolstadt) şi Enghin Amet (FC Juventus Bucureşti)

Atacanţi: Ionuţ Năstăsie (FC Steaua Bucureşti), Mihai Roman (FC U Craiova), Tiberiu Serediuc (CS Otopeni), Sebastian Chitoşcă (FC Ceahlăul Piatra Neamţ) şi Cristian Gavra (FC Viitorul Constanţa)

Reamintim că România face parte din grupa A, alături de Cehia, Grecia şi Republica Irlanda, grupa B fiind alcătuită din Spania, Belgia, Serbia şi Turcia, programul turneului final fiind următorul:

MIERCURI, 20 IULIE

Ora 19.00: Spania - Belgia (Mogoşoaia) şi Serbia - Turcia (Berceni)

Ora 21.00: ROMÂNIA - CEHIA (Chiajna) şi Grecia - Republica Irlanda (Buftea)

SÂMBĂTĂ, 23 IULIE

Ora 19.00: Cehia - Republica Irlanda (Mogoşoaia) şi Turcia - Belgia (Buftea)

Ora 21.00: Serbia - Spania (Chiajna) şi ROMÂNIA - GRECIA (Berceni)

MARŢI, 26 IULIE

Ora 19.00: Cehia - Grecia (Mogoşoaia) şi REPUBLICA IRLANDA - ROMÂNIA (Berceni)

Ora 21.00: Turcia - Spania (Chiajna) şi Belgia - Serbia (Buftea)

Semifinalele (locul 1 grupa A - locul 2 grupa B şi locul 2 grupa A - locul 1 grupa B) vor avea loc pe 29 iulie a.c., de la orele 18.45 (Mogoşoaia) şi 20.45 (Chiajna), locurile de disputare ale fiecărei semifinale urmând să fie stabilite prin tragere la sorţi.

Finala e programată pe 1 august a.c., de la ora 20.00, la Chiajna.

Marţi, 19 iulie a.c., vor avea loc, în sala Rapsodia din incinta hotelului Intercontinental din Bucureşti (acolo unde sunt cazate toate cele opt echipe şi unde se găseşte şi cartierul general al staff-urilor UEFA şi ale Comitetului Local de Organizare), conferinţele de presă oficiale, astfel:

Ora 12.00 - antrenorii din grupa A, adică Jaroslav Hrebik (Cehia), LUCIAN BURCHEL (România), Leonidas Vokolos (Grecia) şi Paul Doolin (Republica Irlanda)

Ora 12.30 - antrenorii din grupa B: Marc Van Geersom (Belgia), Dejan Govedarica (Serbia), Gines Melendez (Spania) şi Kemal Ozdes (Turcia).

Cu această ocazie vor fi remise şi acreditările de presă pentru turneul final unităţilor mass-media care au trimis în timp util solicitările de acreditare. Vestele pentru fotoreporteri vor fi ridicate înaintea fiecărui meci de la ghişeele special amenajate la intrarea în fiecare stadion-gazdă.

SHARE: