Echipa națională U19 se reunește luni, 5 februarie, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia, unde se va pregăti până vineri, 9 februarie, când tricolorii se vor deplasa într-un cantonament în Spania - regiunea Alicante.

UPDATE | Staff-ul tehnic al reprezentativei U19 a decis să-i lase pe jucătorii Robert Moldoveanu (Dinamo) și Constantin Dima (Sepsi Sf. Gheorghe) la echipele de club, în urma cererilor primite de la acestea. În locul celor doi jucători s-au alăturat lotului Robert Bogdan (Juventus București) și Cătălin Barbu (FC Argeș).

În cadrul stagiului de pregătire, tricolorii au programată o ”dublă” amicală cu selecționata similară a Irlandei, care se va disputa conform următorului program:

13 Februarie, ora 16 :00 (ora României) – România – Irlanda

15 Februarie, ora 13:00 (ora României) – România – Irlanda

Antrenorul Adrian Boingiu a convocat 21 de jucători pentru această acțiune:

Portari: Marian Aioani (Chindia Târgoviște), Alexandru Costache (Concordia Chiajna)

Fundași: Robert Neciu (FC Viitorul), Ștefan Pădureț (CSA Steaua), Ricardo Grigore (FC Dinamo), Robert Bogdan (Juventus București), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara), Andrei Trușescu (AS Roma)

Mijlocași: Vlad Dragomir (FC Arsenal), Denis Drăguș (FC Viitorul Constanța), Marco Dulca (Swansea), Liviu Gheorghe (FC Dinamo), Rareș Lazăr (CS Mioveni), Claudiu Micovschi (FC Genoa), Radu Bîrzan (FC Argeș), Ion Gheorghe (FC Dinamo), George Merloi (Rennes), Andrei Cordea (Novara Calcio), Radu Vidrășan (FC Viitorul),

Atacanți: Cătălin Barbu (FC Argeș), Andrei Sîntean (Slavia Praga)

*Jucătorii Vlad Dragomir, Marco Dulca, Claudiu Micovschi, Andrei Trușescu și George Merloi se vor alătura lotului în Spania, după disputarea meciurilor de la echipele de club.

În martie jucăm la Turul de Elită

În luna martie, România va găzdui grupa 4 a Turul de Elită, ultima fază dinaintea Campionatului European Under 19 din Finlanda, care va avea loc în vara acestui an.

Adversarele României vor fi Ucraina, Suedia și Serbia, iar turneul se va desfășura în perioada 21-27 martie 2018, la Mogoșoaia și Buftea, conform următorului program:

21 martie 2018: România - Serbia

24 martie 2018: România - Suedia

27 martie 2018: Ucraina - România

SHARE: