Astăzi, la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, echipa antrenată de Sorin Colceag a câștigat contra Lituaniei primul meci de la Turneul de calificare ce se dispută în România între 23 și 29 octombrie.

min. 80+3 - FINAL! VICTORIE PENTRU TRICOLORI! România învinge Lituania cu scorul de 2-1 prin golurile marcate de Antoni Vlad și Alexandru Dumitru. 

min.78 - ultimele schimbări la celedouă echipe, la baltici a intrat Park și a ieșit Anriusis, la tricolori a ieșit Matiș și a intrat Marrone. 

min. 69 - schimbare și la Lituania, a ieșit Kacerauskas și a intrat Kaleda

min. 69 - o nouă schimbare efectuată de Sorinc Colceag, a ieșit Toma și a intrat Louis Munteanu. 

min. 63 - prima schimbare în echipa României: a ieșit Mitrea și a intrat Alexi Pitu. 

min. 41- a încput repriza secundă, de la scorul de 2-1 pentru echipa noastră. 

min. 41 - schimbare la Lituania. A ieșit jucătorul cu numărul 23, Dusevicius, a intrat cu numărul 17, Jorgensen

min. 40 - pauză la Mogoșoaia, tricolorii conduc cu scorul de 2-1. 

min. 32 - Gol pentru Lituania. A marcat jucătorul cu numărul 11, Piliukaitis. 

min. 27 - GOOOOL România. Marian Alexandru a marcat superb cu un șut cu stângul din colțul careului de 16 metri. 

min. 6 - GOOOOOL România. Pentru echipa noastră a marcat Antonio Vlad, care a reluat cu capul în poartă centrarea lui Vlad Mitrea.

LITUANIA U17 - ROMÂNIA U17 1-2
Au marcat: A.
 Vlad (6), Alexandru Dumitru (27)

Lituania: 1. Urbietis  - 3. Rasimavicius, 5. Saktus (cpt.), 23. Dusevicius (4. Jorgensen, 41), 19. Kacerauskas (21. Kaleda, 69) - 10. Klimavicius, 14. Zebrauskas - 7. Paulauskas, 11. Piliukaitis, 17. Zingertas - 16. Anriusis ( 6. Park, 78). Rezerve: 12. Survila - 2. Baltrunas, 8. Rimpa, 9. Butler, 13. Makauskis, 15. Juodkunaitis. Antrenor: Svajunas Cesnulis. 

România: 1. Șerban - 2. Georgescu, 3. Boloca, 16. Antonio Vlad, 5. Dumitrescu - 17. Mărginean, 8. Albu (cpt.) - 11. Al. Dumitru, 10. Mitrea (13. Pitu, 63), 20. Matiș (18. Marrone, 78) - 9. Toma (19. Munteanu, 68). Rezerve: 12. Ducan - 4. Niță, 6. Șteau, 7. June,  14. Negrean, 15. Chiorean, . Antrenor: Sorin Colceag

Arbitru: Kai Erik Steen (Norvegia). Asistenți: Geir Isaksen (Norvegia), Aram Petrosyan (Rusia)

În perioada 23 - 29 octombrie, România este gazda turneului de calificare pentru echipele U17, prima fază de calificare pentru Campionatul European Under 17, care va avea loc în Anglia în 2018.

Partidele tricolorilor vor putea fi urmărite în direct pe pagina de facebook a Echipei Naționale de fotbal a României, dar și pe canalul YouTube FRF TV.

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fază se vor calificala Turul de Elită. 

Austria a învins Luxemburg

În primul meci de la Turneul de calificare al echipelor U17 pentru Euro 2018, care se dispută în România între 23 - 29 octombrie, Austria s-a impus în duelul cu Luxemburg, cu scorul de 2-1.

În partida care a avut loc la Buftea, austriecii au condus cu 1-0 la pauză printr-un gol reușit de Marcel Monsberger, care a reluat cu capul în poartă din câțiva metri. 

După pauză, luxemburghezii au reușit egalarea prin Clayton Duarte, însă austriecii și-au adjudecat victoria în cele din urmă, după un nou gol marcat de Monsberger. 

Până la finalul celor 80 de minute, ambele echipe au rămas în 10 jucători: Lohei de la Luxemburg a văzut direct cartonașul roșu, iar în aceeași fază, căpitanul austriecilor, Koch, a văzut al doilea "galben", și implicit cartonașul roșu. 

Joi, 26 octombrie, Austria va juca împotriva Lituaniei, de la ora 15:00, la Buftea, iar Luxemburg va fi adversara României, de la ora 19:00, la Mogoșoaia. 


Programul meciurilor de la turneul găzduit de România:

Luni, 23 octombrie
Austria - Luxemburg 2-1
Lituania - România, ora 19:00 (CNF Mogoșoaia)

Joi, 26 octombrie
Austria - Lituania, ora 15:00 (CNF Buftea)
România - Luxemburg, ora 19:00 (CNF Mogoșoaia)

Duminică, 29 octombrie
România - Austria, ora 17:00 (CNF Mogoșoaia)
Luxemburg - Lituania, ora 17:00 (CNF Buftea)

Pentru aceste partide, selecționerul Sorin Colceag a convocat următorii jucători:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ducan (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / CS Unirea Petrolul Videle), Ștefan Dobre (Centru Național de Pregătire Timișoara / LPS Banatul Timișoara)

Fundași: Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Antonio Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Gabriel Boloca (Juventus Torino), Loren Niță (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / Interstar Sibiu), Răzvan Ilan (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / LPS Banatul Timișoara), Radu Drăgușin (ACS Regal Sport)

Mijlocași: Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Matiș (Academia Gheorghe Hagi), Raul Șteau (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / Viitorul Cluj), Iulius Mărginean (CS Zlatna), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Claudiu Stan (Dinamo), Vlad Mitrea (Inter Milano), Salvatore Marrone (FC Nurnberg), Alexi Pitu (Academia Gheorghe Hagi), Constantin Albu (Academia de Fotbal Gică Popescu)

Atacanți: Louis Munteanu (Academia Gheorghe Hagi), Daniel Toma (Dunărea Călărași), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid)

SHARE: