În perioada 23 - 29 octombrie, România va fi gazda turneului de calificare pentru echipele U17, prima fază de calificare pentru Campionatul European Under 17, care va avea loc în Anglia în 2018.

În țara noastră se vor juca partidele din cadrul grupei a zecea, din care fac parte alături de România naționalele Lituaniei, Luxemburgului și Austriei. Jucătorii antrenați de Sorin Colceag au intrat de duminică, 15 octombrie, în cantonament la Mogoșoaia. 

Partidele vor fi găzduite atât de Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, cât și de Centrul Național de Fotbal de la Buftea. Partidele tricolorilor vor putea fi urmărite în direct pe pagina de facebook a Echipei Naționale de fotbal a României, dar și pe canalul YouTube FRF TV.

Programul meciurilor de la turneul găzduit de România:

Luni, 23 octombrie
Austria - Luxemburg, ora 15:00 (CNF Buftea)
Lituania - România, ora 19:00 (CNF Mogoșoaia)

Joi, 26 octombrie
Austria - Lituania, ora 15:00 (CNF Buftea)
România - Luxemburg, ora 19:00 (CNF Mogoșoaia)

Duminică, 29 octombrie
România - Austria, ora 17:00 (CNF Mogoșoaia)
Luxemburg - Lituania, ora 17:00 (CNF Buftea)

Pentru aceste partide, selecționerul Sorin Colceag a convocat următorii jucători:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ducan (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / CS Unirea Petrolul Videle), Ștefan Dobre (Centru Național de Pregătire Timișoara / LPS Banatul Timișoara)

Fundași: Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Antonio Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Gabriel Boloca (Juventus Torino), Loren Niță (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / Interstar Sibiu), Răzvan Ilan (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / LPS Banatul Timișoara), Radu Drăgușin (ACS Regal Sport)

Mijlocași: Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Matiș (Academia Gheorghe Hagi), Raul Șteau (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / Viitorul Cluj), Iulius Mărginean (CS Zlatna), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Claudiu Stan (Dinamo), Vlad Mitrea (Inter Milano), Salvatore Marrone (FC Nurnberg), Alexi Pitu (Academia Gheorghe Hagi), Constantin Albu (Academia de Fotbal Gică Popescu)

Atacanți: Louis Munteanu (Academia Gheorghe Hagi), Daniel Toma (Dunărea Călărași), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid)

SHARE: