Reprezentativa Under 17 a României a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul amical disputat marți, 27 februarie, în fața selecționatei similare a Ciprului.

Tricolorii au deschis scorul încă din minutul 2 prin reușita lui Toma și au mărit avantajul prin atacantul Craiovei, Markovic (17). La finalul primei reprize, selecționerul Aurel Țicleanu a schimbat întreaga echipă. Reprezentativa noastră a menținut rezultatul până spre finalul meciului, când ciprioții au reușit să restabilească egalitatea, în urma reușitelor din minutele 78 și 80+3. 

Repriza 2: 12. Ducan, 4. Rus, 13. Ristea, 16. Vlad-cpt, 18. Cohan - 19. Popescu (26. Craioveanu, 70), 10. Mitrea, 21. Cracea - 17. Pogaci, 7. Boștină, 22. Nițescu

Repriza 1: 23. Șerban-cpt. – 2. Georgescu, 3. Catrici, 5. Marin, 15. Chiorean – 8. Negrean, 6. Călin, 20. Matiș – 9. Toma, 11. Markovic, 14. Nițu

Meciul s-a disputat pe stadionul Makario din Nicosia. Următorul meci dintre cele două selecționate de juniori se va juca pe 1 martie, începând cu ora 15:00.

Pentru această acțiune au fost convocați 24 de jucători:

Portari: Paul Șerban (Academia Gh. Hagi), Ducan Răzvan (FCSB)

Fundași: Alex Georgescu, Antonio Vlad (ambii Academia Gh. Hagi), Alexandru Rus (AFC Ardealul Cluj), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), George Marin, Alexandru Cohan (ambii AS FC Universitatea Cluj), Antonio Ristea (SG Unterrath), Alexandru Catrici (Nuova Mama Mia Becicherecu Mic)

Mijlocași: Augustin Negrean, Bogdan Călin, Răzvan Matiș (toţi Academia Gh. Hagi), Alexandru Pogaci (Etoile Carouge FC), Alejandro Craioveanu (Villarreal CF), Vlad Mitrea (Inter Milano), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Călin Popescu (ACS Steagu Roșu Brașov), Octavian Cracea (Sporting Juniorul Vaslui)

Atacanți: Luis Nițu, George Boștină, Jovan Markovic (toți CS U Craiova), Daniel Toma (Dunărea Călărași)

Urmează Turul de Elită

România face parte din Grupa 7, alături de Israel, Ungaria, și Slovenia. Turneul va fi găzduit de Ungaria și se va desfășura în perioada 22-28 martie 2018 conform următorului program:

22 martie 2018: Israel - România

25 martie 2018: Ungaria - România

28 martie 2018: România – Slovenia
 

SHARE: