Reprezentativa Under 17 a României s-a calificat la turul de Elită în ciuda înfrângerii din ultima partidă, scor 0-1, cu Austria.

România a obținut o victorie (2-1 cu Lituania), o remiză (0-0 cu Luxemburg) și o înfrângere (0-1 cu Austria) în cadrul grupei a 10-a de calificare. 

Tricolorii își vor afla adversarele din cadrul Turului de Elită pe 13 decembrie, când va avea loc tragerea la sorți, la Nyon.România s-a clasat pe locul 2 în grupă, cu patru puncte acumulate. Liderul grupei este Austria, care a câștigat toate cele trei meciuri. 

Echipele care s-au clasat pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care s-au clasat pe locul 3 în cele 13 serii din această prima fază s-au calificat la Turul de Elită, ultimul premergător Campionatului European.

Clasamentul grupei: 1. Austria 9p (5-1), 2. ROMÂNIA 4p (2-2), 3. Lituania 3p (3-5), 4. Luxemburg 1p (2-4)

 România - Austria 0-1

Min 80+2. GOL Austria! A marcat jucătorul cu numărul 11, Abdijanovic

Min 66. Colceag efectuează o nouă schimbare, iese June, intra Chiorean 

Min 59. Antrenorul Austriei efectuează o nouă schimbare, iese Steiger, intră Fahrenberger

Min 54. Dublă schimbare în formația Austriei, ies Seiwald și Schofl, intră Keles și Monsberger

Min 52. A doua schimbare în echipa noastră, iese Munteanu, intră Toma

Min 41. Schimbare la pauză în echipa României, iese Mărginean, intră Negrean

Min 40. România -  Austria 0-0, la finalul primei reprize. În cealaltă partidă a grupei, disputată la Centrul Național de Fotbal de la Buftea, Lituania conduce cu 2-0 selecționata similară a Luxemburgului

Echipele de start: 

România: 12. Ducan – 5.Dumitrescu, 16. Vlad Antonio, 3. Boloca, 4. Niță – 8. Albu (C), 17. Mărginean (Negrean 41') - 7. June (Chiorean 66'), 6. Steau, 11. Dumitru – 19. Munteanu (Toma 52'). Antrenor: Sorin Colceag

Rezerve: 1. Șerban, 2. Georgescu, 9. Toma, 10. Mitrea, 13. Pitu, 14. Negrean, 15. Chiorean, 18. Marrone, 20. Matiș

Austria: 1.Kostenbauer - 15. Moormann, 18. Hubmann, 5. Turi, 16. Tauchhammer - 14. Schofl (Monsberger 54'), 6. Koch, 8. Hahn - 10. Steiger (Fahrenberger 59'), 12. Seiwald (Keles 54'), 11. Abdijanovic. Antrenor: Rupert Marko

Rezerve: 21. Hedl, 2. Macher, 3. Bejic, 7. Keles, 9. Taferner, 13. Fahrenberger, 17. Eyawo, 19. Monsberger, 20. Greiml

Arbitru: Aleksei Matyunin (Rusia). Asistenți: Aram Petrosyan (Rusia), Geir Isaksen (Norvegia)

Partida va avea loc la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia și va fi transmisă în direct pe pagina de Facebook a Echipei Naționale și pe YouTube FRF TV.

De la aceeași oră, la Centrul Național de Fotbal Buftea, se va disputa și Luxemburg - Lituania. 

În primele două jocuri din grupa de calificare găzduită de țara noastră, România, pregătită de Sorin Colceag, a învins Lituania cu 2-1 și a remizat în fața Luxemburgului, scor 0-0.

În celelalte jocuri, Austria - Luxemburg 2-1 și Austria - Lituania 2-0.

Clasamentul grupei: 1. Austria 6p (4-1), 2. ROMÂNIA 4p (2-1), 3. Luxemburg 1p (1-2), 4. Lituania 0p (1-4)

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din această prima fază se vor califica la Turul de Elită, ultimul premergător Campionatului European.

Lotul României U17 pentru turneul de calificare:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ducan (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / CS Unirea Petrolul Videle), Ștefan Dobre (Centru Național de Pregătire Timișoara / LPS Banatul Timișoara)

Fundași: Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Antonio Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Gabriel Boloca (Juventus Torino), Loren Niță (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / Interstar Sibiu), Răzvan Ilan (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / LPS Banatul Timișoara), Radu Drăgușin (ACS Regal Sport)

Mijlocași: Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Matiș (Academia Gheorghe Hagi), Raul Șteau (Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș / Viitorul Cluj), Iulius Mărginean (CS Zlatna), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Claudiu Stan (Dinamo), Vlad Mitrea (Inter Milano), Salvatore Marrone (FC Nurnberg), Alexi Pitu (Academia Gheorghe Hagi), Constantin Albu (Academia de Fotbal Gică Popescu)

Atacanți: Louis Munteanu (Academia Gheorghe Hagi), Daniel Toma (Dunărea Călărași), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid)

SHARE: