În iunie, reprezentativa României dispută două partide: pe 10 iunie, ora 21:45, la Varșovia, contra Poloniei, meci contând pentru preliminariile Campionatului Mondial 2018, și pe 13 iunie, ora 21:00, pe Cluj Arena, un amical împotriva selecționatei din Chile.

Pentru cele două jocuri, selecționerul Christoph Daum a anunțat următorul lot de jucători:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Fiorentina, 43/0), Costel Pantilimon (Watford, 24/0), Florin Niță (FCSB, 0/0), Silviu Lung (Astra, 3/0)

Fundași: Romario Benzar (FC Viitorul, 5/0), Bogdan Țîru (FC Viitorul, 1/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 45/0), Cristian Săpunaru (Astra, 21/0), Cosmin Moți (Ludogorets, 10/0), Dragoș Grigore (Al Sailiya, 28/0), Alin Toșca (Betis, 5/0), Iasmin Latovlevici (Karabukspor, 11/0), Cristian Ganea (FC Viitorul, 0/0)

Mijlocași: Sergiu Hanca (Dinamo, 0/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 5/1), Eric Bicfalvi (FC Ural, 3/0), Mihai Pintilii (FCSB, 34/1), Nicolae Stanciu (Anderlecht, 12/5), Alexandru Băluță (CSU Craiova, 0/0), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 27/4), Bogdan Stancu (Bursaspor, 48/12)

Atacanți: Dorin Rotariu (Club Brugge, 3/0), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi, 13/3), Florin Andone (Deportivo, 13/1), Denis Alibec (FCSB, 7/1), Andrei Ivan (CSU Craiova, 4/0)

De asemenea, selecționerul a anunțat și lista adițională de jucători la care va apela în cazul în care unul dintre tricolorii din lot va deveni indisponibil. Pe această listă se regăsește și Florin Gardoș, convocare de ultim moment a staff-ului naționalei după ce Valerică Găman a devenit incert din cauza unor probleme medicale.

Lista adițională: Valerică Găman (Karabukspor, 13/1), Florin Gardoș (Southampton, 13/0), Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb, 17/0), Adrian Popa (Reading, 21/3), Claudiu Keșeru (Ludogorets, 18/5). 

Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

► 4 septembrie 2016: Danemarca - Armenia 1-0 (Eriksen 17), Kazahstan - Polonia 2-2 (Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35-pen.), România - Muntenegru 1-1 (Popa 85 / Jovetić 87)
► 8 octombrie 2016: Armenia - România 0-5 (Stancu 4-pen., Popa 10, Marin 12, Stanciu 29, Chipciu 60), Muntenegru - Kazahstan 5-0 (Tomašević 24, N. Vukčević 59, Jovetić 64, Bećiraj 73, Savić 78), Polonia - Danemarca 3-2 (Lewandowski 20, 36-pen., 48 / Glik 49-autogol, Y. Poulsen 69)

► 11 octombrie 2016: Kazahstan - România 0-0Danemarca - Muntenegru 0-1 (Bećiraj 32), Polonia - Armenia 2-1 (Mkoyan 48-autogol, Lewandowski 90+5 / Pizzelli 50)
► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru 3-2 (A. Grigoryan 50, Haroyan 74, Ghazaryan 90+3 / Kojašević 36, Jovetić 38), Danemarca - Kazahstan 4-1 (Cornelius 15, Eriksen 36, 90+2, Ankersen 78/ Suyumbayev 17), România - Polonia 0-3 (Grosicki 11, Lewandowski 83, 90+1-pen.)
► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan 2-0 (Mkhitaryan 73, Özbiliz 75), Muntenegru - Polonia 1-2 (Mugoša 63 / Lewandowski 40, Piszczek 82), România - Danemarca 0-0
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Polonia 5 4 1 0 12-6 13
Muntenegru 5 2 1 2 10-6 7
Danemarca 5 2 1 2 7-5 7
ROMÂNIA 5 1 3 1 6-4 6
Armenia 5 2 0 3 6-10 6
Kazahstan 5 0 2 3 3-13 2
SHARE: