Selecționerul Christoph Daum a trimis convocările pentru 29 de jucători din care va forma lotul pentru meciul cu Polonia din noiembrie, din preliminariile Campionatului Mondial 2018, și pentru partida de pregătire de la Groznîi.

România - Polonia, al patrulea joc al tricolorilor în campania de calificare la Mondial, este programat vineri, 11 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională. Biletele sunt disponibile AICI. Apoi, tricolorii se vor deplasa în Rusia pentru un ultim joc în 2016. Reprezentativa noastră va juca împotriva Rusiei, gazda turneului final de peste doi ani. Partida este programată marți, 15 noiembrie, de la ora locală 19:00, pe stadionul Akhmat-Arena din Groznîi.

Lotul lărgit pentru acțiunea din noiembrie este următorul:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Fiorentina, 41/0), Costel Pantilimon (Watford, 23/0), Silviu Lung (Astra, 3/0), Valentin Cojocaru (Crotone, 0/0)

Fundași: Cristian Săpunaru (Astra, 19/0), Romario Benzar (FC Viitorul, 3/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 43/0), Bogdan Ţîru (FC Viitorul, 0/0), Cosmin Moți (Ludogorets, 10/0), Dragoș Grigore (Al Sailiya, 26/0), Alin Toșca (FC Steaua București, 3/0), Steliano Filip (Dinamo, 6/0), Gabriel Enache (FC Steaua București, 4/0), Iasmin Latovlevici (Karabükspor, 9/0)

Mijlocași: Eric Bicfalvi (Tom Tomsk, 3/0), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva, 26/1), Dragoș Nedelcu (FC Viitorul, 0/0), Răzvan Marin (FC Viitorul, 2/1), Nicolae Stanciu (Anderlecht, 10/5), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart, 27/1), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 25/4), Adrian Popa (FC Steaua București, 19/3), Andrei Prepeliță (FC Rostov, 12/0)

Atacanți: Bogdan Stancu (Genclerbirligi, 46/12), Andrei Ivan (CSU Craiova, 3/0), Florin Andone (Deportivo La Coruña, 11/1), Gheorghe Grozav (Terek Grozny, 12/3), Denis Alibec (Astra, 6/1), Dorin Rotariu (Dinamo, 1/0)

Grupa E

► 4 septembrie 2016: Danemarca - Armenia 1-0 (Eriksen 17), Kazahstan - Polonia 2-2 (Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35-pen.), România - Muntenegru 1-1 (Popa 85 / Jovetić 87)
► 8 octombrie 2016: Armenia - România 0-5 (Stancu 4-pen., Popa 10, Marin 12, Stanciu 29, Chipciu 60), Muntenegru - Kazahstan 5-0 (Tomašević 24, N. Vukčević 59, Jovetić 64, Bećiraj 73, Savić 78), Polonia - Danemarca 3-2 (Lewandowski 20, 36-pen., 48 / Glik 49-autogol, Y. Poulsen 69)

► 11 octombrie 2016: Kazahstan - România 0-0Danemarca - Muntenegru 0-1 (Bećiraj 32), Polonia - Armenia 2-1 (Mkoyan 48-autogol, Lewandowski 90+5 / Pizzelli 50)
► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Kazahstan, România - Polonia (ora 21:45)
► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Muntenegru 3 2 1 0 7-1 7
Polonia 3 2 1 0 7-5 7
ROMÂNIA 3 1 2 0 6-1 5
Danemarca 3 1 0 2 3-4 3
Kazahstan 3 0 2 1 2-7 2
Armenia 3 0 0 3 1-8 0

SHARE: