În zilele de 4, 5 și 6 septembrie sunt programate primele jocuri din preliminariile Campionatului Mondial 2018, zona Europa.

Câștigătoarele celor 9 grupe de calificare merg direct la turneul final din Rusia, în timp ce opt echipe clasate pe locurile secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un baraj în dublă manșă.

Grupa A: Olanda, Franța, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg

► 6 septembrie 2016: Belarus - Franța 0-0, Bulgaria - Luxemburg 4-3 (Rangelov 16, Marcelinho 65, Popov 79, Tonev 90+2 / Joachim 60, 62, Bohnert 90+1), Suedia - Olanda 1-1 (Berg 43 / Sneijder 67)
► Următoarea etapă, 7 octombrie 2016: Franța - Bulgaria, Luxemburg - Suedia, Olanda - Belarus (ora 21:45)

Bulgaria 1 1 0 0 4- 3 3
Olanda 1 0 1 0 1- 1 1
Suedia 1 0 1 0 1- 1 1
Franța 1 0 1 0 0- 0 1
Belarus 1 0 1 0 0- 0 1
Luxemburg 1 0 0 1 3- 4 0

Grupa B: Portugalia, Elveția, Ungaria, Feroe, Letonia, Andorra

► 6 septembrie 2016: Andorra - Letonia 0-1 (Šabala 48), Feroe - Ungaria 0-0, Elveția - Portugalia 2-0 (Embolo 24, Mehmedi 30)
► Următoarea etapă, 7 octombrie 2016: Ungaria - Elveția, Letonia - Feroe, Portugalia - Andorra (ora 21:45)

Elveția 1 1 0 0 2- 0 3
Letonia 1 1 0 0 1- 0 3
Feroe 1 0 1 0 0- 0 1
Ungaria 1 0 1 0 0- 0 1
Andorra 1 0 0 1 0- 1 0
Portugalia 1 0 0 1 0- 2 0

Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaijan, San Marino

► 4 septembrie 2016: San Marino - Azerbaijan 0-1 (R. Gurbanov 45), Cehia - Irlanda de Nord 0-0, Norvegia - Germania 0-3 (Müller 15, 60, Kimmich 45)
► Următoarea etapă, 8 octombrie 2016: Azerbaijan - Norvegia (ora 19:00), Germania - Cehia, Irlanda de Nord - San Marino (ora 21:45)

Germania 1 1 0 0 3- 0 3
Azerbaijan 1 1 0 0 1- 0 3
Cehia 1 0 1 0 0- 0 1
Irlanda de Nord 1 0 1 0 0- 0 1
San Marino 1 0 0 1 0- 1 0
Norvegia 1 0 0 1 0- 3 0

Grupa D: Țara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia

► 5 septembrie 2016: Georgia - Austria 1-2 (Ananidze 78 / Hinteregger 16, Janko 42), Serbia - Irlanda 2-2 (Kostić 62, Tadić 69-pen. / Hendrick 3, Murphy 81), Țara Galilor - Moldova 4-0 (Vokes 38, Allen 44, Bale 51, 90+5-pen.)
► Următoarea etapă, 6 octombrie 2016: Austria - Țara Galilor, Moldova - Serbia, Irlanda - Georgia (ora 21:45)

Țara Galilor 1 1 0 0 4- 0 3
Austria 1 1 0 0 2- 1 3
Irlanda 1 0 1 0 2- 2 1
Serbia 1 0 1 0 2- 2 1
Georgia 1 0 0 1 1- 2 0
Moldova 1 0 0 1 0- 4 0

Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

► 4 septembrie 2016: Danemarca - Armenia 1-0 (Eriksen 17), Kazahstan - Polonia 2-2 (Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35-pen.), România - Muntenegru 1-1 (Popa 85 / Jovetić 87)
► Următoarea etapă: 8 octombrie 2016: Armenia - România, Muntenegru - Kazahstan (ora 19:00), Polonia - Danemarca (ora 21:45)

Danemarca 1 1 0 0 1- 0 3
Polonia 1 0 1 0 2- 2 1
Kazahstan 1 0 1 0 2- 2 1
Muntenegru 1 0 1 0 1- 1 1
ROMÂNIA 1 0 1 0 1- 1 1
Armenia 1 0 0 1 0- 1 0

Grupa F: Anglia, Slovacia, Scoția, Slovenia, Lituania, Malta

► 4 septembrie 2016: Lituania - Slovenia 2-2 (Černych 32, Slivka 34 / Krhin 77, Cesar 90+3), Slovacia - Anglia 0-1 (Lallana 90+5), Malta - Scoția 1-5 (Effiong 14 / Snodgrass 10, 61-pen., 85, C. Martin 53, S. Fletcher 78)
► Următoarea etapă: 8 octombrie 2016: Anglia - Malta (ora 19:00), Scoția - Lituania, Slovenia - Slovacia (ora 21:45)

Scoția 1 1 0 0 5- 1 3
Anglia 1 1 0 0 1- 0 3
Slovenia 1 0 1 0 2- 2 1
Lituania 1 0 1 0 2- 2 1
Slovacia 1 0 0 1 0- 1 0
Malta 1 0 0 1 1- 5 0

Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Liechtenstein

► 5 septembrie 2016: Albania - Macedonia 2-1 (Sadiku 9, Balaj 89 / Alioski 51), Israel - Italia 1-3 (Ben Chaim 35 / Pellè 14, Candreva 31-pen., Immobile 83), Spania - Liechtenstein 8-0 (Diego Costa 10, 66, Sergi Roberto 5, Silva 59, 90+1, Vitolo 60, Morata 82, 83)

► Următoarea etapă: 6 octombrie 2016: Macedonia - Israel, Italia - Spania, Liechtenstein - Albania (ora 21:45)

Spania 1 1 0 0 8- 0 3
Italia 1 1 0 0 3- 1 3
Albania 1 1 0 0 2- 1 3
Macedonia 1 0 0 1 1- 2 0
Israel 1 0 0 1 1- 2 0
Liechtenstein 1 0 0 1 0- 8 0

Grupa H: Belgia, Bosnia-Herțegovina, Grecia, Estonia, Cipru, Gibraltar

► 6 septembrie 2016: Bosnia-Herțegovina - Estonia 5-0 (Spahić 7, 90+2, Džeko 23-pen., Medunjanin 71, Ibišević 83), Cipru - Belgia 0-3 (R. Lukaku 13, 61, Carrasco 81), Gibraltar - Grecia 1-4 (Walker 26 / Mitroglou 10, Wiseman 44-autogol, Torosidis 45+2, Fortounis 45)
► Următoarea etapă: 7 octombrie 2016: Belgia - Bosnia-Herțegovina, Grecia - Cipru  (ora 21:45)

Bosnia-Herțegovina 1 1 0 0 5- 0 3
Grecia 1 1 0 0 4- 1 3
Belgia 1 1 0 0 3- 0 3
Gibraltar 1 0 0 1 1- 4 0
Cipru 1 0 0 1 0- 3 0
Estonia 1 0 0 1 0- 5 0

Grupa I: Croația, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda, Kosovo

► 5 septembrie 2016: Croația - Turcia 1-1 (Rakitić 44-pen. / Hakan Çalhanoğlu 45+3), Ucraina - Islanda 1-1 (Yarmolenko 41 / Finnbogason 6), Finlanda - Kosovo 1-1 (Arajuuri 18 / V. Berisha 60-pen.)
► Următoarea etapă: 6 octombrie 2016: Islanda - Finlanda, Turcia - Ucraina (ora 21:45) 

Islanda 1 0 1 0 1- 1 1
Kosovo 1 0 1 0 1- 1 1
Turcia 1 0 1 0 1- 1 1
Croația 1 0 1 0 1- 1 1
Finlanda 1 0 1 0 1- 1 1
Ucraina 1 0 1 0 1- 1 1

SHARE: