Final : Olanda - România 2-1 (Bijleveld 45, Dilrosun 45+1 / Petre 14)

Clasamentul grupei după prima rundă: 1. Norvegia 3p (9-0), 2. Olanda 3p (2-1), 3. România 0p (1-2), 4. San Marino 0p (0-9)

Min. 90+1 : Dilrosun nimerește transversala în finalul jocului

Min. 82 : Duin îi lasă locul lui Sierhuis în echipa Olandei

Min. 79 : Pașcanu trimite în transversală în urma unei lovituri de colț

Min. 78 : Man intră în locul marcatorului din echipa României, Adrian Petre

Min. 74 : Van Bergen îl înlocuiește pe Chong

Min. 67 : Ciobanu îi ia locul lui Grecu în echipa României

Min. 54 : Bijleveld are o nouă ocazie de a marca, dar Udeanu se opune. Raportul șuturilor pe poartă a ajuns la 7-1 în favoarea gazdelor

Min. 52 : Petre primește cartonașul galben

Pauză : Olanda - România 2-1 (Bijleveld 45, Dilrosun 45+1 / Petre 14)

Min. 45+1 : Olanda - România 2-1! Gazdele preiau avantajul chiar înainte de pauză prin reușita lui Dilrosun

Min. 45 : Olanda - România 1-1! Bijleveld reușește să egaleze

Min. 35 : Dilrosun și Coman au ratat ținta la distanță de câteva minute

Min. 25 : Udeanu se opune la execuția lui De Wit

Min. 14 : GOL! Olanda - România 0-1! Adrian Petre deschide scorul! Hagi a executat o lovitură de colț, iar Petre a reluat în poartă mingea respinsă de portarul advers 

Min. 6 : Primul șut pe poartă al meciului îi aparține lui Duin, însă Udeanu parează

Min. 3 : Duin primește primul cartonaș galben al jocului după un fault asupra lui Ciobotariu

UPDATE 20:15: În primul meci al grupei noastre, Norvegia a învins San Marino cu 9-0

UPDATE 20:00: Echipa de start a Olandei: 1. Bijlow - 2. Floranus, 3. De Ligt, 4. Van Drongelen-cpt., 5. Carolina - 6. De Wit, 8. Koopmeiners - 7. Dilrosun, 10. Bijleveld, 11. Chong - 9. Duin. Antrenor: Maarten Stekelenburg
Rezerve: 16. Paes - 12. Sierhuis, 13. Zeefuik, 14. Velanas, 15. Wijndal, 17. Van Bergen, 18. Kongolo

UPDATE 19:30: Echipa de start a României în partida de astăzi este 12. Udeanu - 2. Căpuşă, 5. Paşcanu, 13. Ciobotariu, 15. Kilyen - 6. Oaidă, 16. Vl. Dragomir - 7. Grecu, 10. Hagi (cpt.), 11. Fl. Coman - 9. Ad. Petre.
Rezerve: 1. A. Vlad - 3. Negrea, 4. C. Dima, 18. Târşa, 14. Man, 8. A. Ciobanu, 17. S. Drăghici

Reprezentativa Under 19 a României dispută astăzi primul joc din grupa de calificare la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European 2017 ce va fi găzduit de Georgia.

Tricolorii antrenați de Costel Enache debutează chiar împotriva gazdei meciurilor din grupa de calificare, Olanda, urmând ca apoi să întâlnească Norvegia și San Marino. Meciul se joacă pe Sportpark De Boshoek - Hardenberg, de la ora 20:30. La Turul de Elită merg câștigătoarele celor 13 grupe împreună cu echipele de pe locul secund plus cea mai bună ocupantă a poziției a treia.

Înlocuire de ultim moment în lot

Antrenorul României nu va putea miza la acest turneu pe Carlo Casap (FC Viitorul), devenit indisponibil și înlocuit de urgență cu colegul său de la club, Andrei Ciobanu.

Cei 18 tricolori pentru calificări sunt:

Portari: Andrei Vlad (CSU Craiova), Andrei Udeanu (SCM Pitești)

Fundași: Tiberiu Căpușă (FC Viitorul), Szabolcs Kilyen (FC Viitorul), Denis Ciobotariu (Dinamo), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Constantin Dima (Metalul Reșița), Alex Negrea (FC Augsburg)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal), Răzvan Oaidă (Brescia), Marian Târșa (CSM Poli Iași), Stephan Drăghici (CSM Rm. Vâlcea), Ianis Hagi (Fiorentina), Robert Grecu (SCM Pitești), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FC Steaua București)

Atacanți: Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă), Florinel Coman (FC Viitorul)

Partidele României la turneul de calificare sunt programate astfel:

6 octombrie, ora 20:30
Olanda - România

8 octombrie, ora 16:00
Norvegia - România

11 octombrie, ora 20:30
România - San Marino

Tricolorii întâlnesc o echipă al cărei lot este format din 15 jucători care evoluează în Olanda, cei mai mulți, câte 4, de la AZ și Ajax, plus trei stranieri de la cele două cluburi din Manchester (Anglia). Selecționerul Maarten Stekelenburg (doar coincidență de nume cu portarul lui Everton) mizează pe:

Portari: Justin Bijlow (Feyenoord), Maarten Paes (NEC Nijmegen)

Fundași: Sherel Floranus (Sparta Rotterdam), Matthijs de Ligt (Ajax), Rick van Drongelen (Sparta Rotterdam), Jurich Carolina (PSV), Deyovaisio Zeefuik (Ajax), Owen Wijndal (AZ)

Mijlocași: Dani De Wit (Ajax), Javairo Dilrosun (Manchester City), Teun Koopmeiners (AZ), Teun Bijleveld (AZ), Odysseus Velanas (FC Utrecht), Rodney Kongolo (Manchester City)

Atacanți: Jelle Duin (AZ), Tahith Chong (Manchester United, foto), Kaj Sierhuis (Ajax), Mitchell Van Bergen (Vitesse) 

Partida Olanda - România va putea fi urmărită liveTEXT pe FRF.ro!

SHARE: