Prima intermediară din 2018 a eşalonului al treilea a fost de fapt prima etapă din acest an care ar fi trebuit să se dispute în 7 şi 8 martie, însă a fost amânată la acel moment ca urmare a ninsorilor abundente. Cel mai important eveniment al rundei l-a constituit schimbarea de lider din seria a doua, acolo unde SSC Farul a profitat de al doilea egal consecutiv al Progresului Spartac şi a preluat fotoliul de lider, cu două puncte avans, în urma victoriei cu 5-0 în derby-ul cu Unirea 04 Slobozia.

Iată rezultatele etapei şi marcatorii:

ETAPA A XVI-A, SERIA I

28 martie, ora 15:00
AFC Hărman - AFC Odorheiu Secuiesc 2-0 (0-0)
Paul Mitrică (52), Vlad Prejmerean (67)
Aerostar Bacău - CSM Focşani 2007 4-1 (2-0)
Adrian Hurdubei (27, 63), Cătălin Vraciu (35, 61) / Cosmin Pasăre (70 - pen.)
Sporting Lieşti - Sănătatea Darabani 1-0 (0-0)
Claudiu Zaharia (90+4)
Olimpic Cetate Râşnov - CSM Paşcani 3-1 (3-1)
Vlad Boţia (7), Vlad Potecu (25), Radu Leonte (40) / Teodor Ignea (31 - pen.)
CSM Roman - KSE Târgu Secuiesc 2-1 (1-0)
Marian Marin (42), Iosif Netbai (67) / Eduard Oprea (84)

Metalosport Galaţi - Suporter Club Oţelul Galaţi 0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde la "masa verde" toate meciurile din această a doua parte a sezonului

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la "masa verde"

Bucovina Rădăuţi a stat

ETAPA A XIV-A, SERIA A II-A

27 martie, ora 15:00
FC Voluntari 2 - Victoria Traian 1-0 (0-0)
Constantin Costache (76)
Sportul Chiscani - CSM Râmnicu Sărat 4-0 (2-0)
Emmanuel Ndigwe (10, 15), Gigel Costache (72 - pen.), Valentin Dumitrana (88)
FCSB 2 - Delta Dobrogea Tulcea 4-0 (1-0)
Robert Gavrilă (41), Alexandru Dinu (62), Ianis Stoica (90+3), Ovidiu Horşia (90+4)
Înainte Modelu - Metalul Buzău 2-0 (2-0)
Constantin Clătinici (10, 14)

28 martie, ora 15:00
Axiopolis Sport Cernavodă - Agricola Borcea 7-1 (4-0)
Nicolae Moise (12), Richardo Mihalache (15, 34), Cezar Beşleagă (23), Ciprian Loloţ (59), Robert Moldoveanu (75), Marius Fotescu (88) / Ilie Gaţă (81)
Unirea 04 Slobozia - ASSCS Farul Constanţa 0-5 (0-3)
George Călinţaru (9, 37), Raphael Stănescu (45+1, 75, 88)
ACSM Olteniţa - Progresul 1944 Spartac 0-0

ETAPA A XVI-A, SERIA A III-A

27 martie, ora 15:00
FC Aninoasa - Flacăra Moreni 3-4 (1-2)
Sorin Pahonţu (11 - pen., 80 - pen.), Laurenţiu Blas (89) / Iulian Drăgan (5), Alberto Tocan (35), Mihai Plăcintă (55), Valentin Neaga (66 - aut.)
CS Mioveni 2 - Atletic Bradu 2-0 (1-0)
Sebastian Ivan (25), Georgian Mormolea (90+2)

28 martie, ora 13:00
SC Popeşti-Leordeni - AFCM Alexandria 0-4 (0-2)
Viorel Vâlcică (11), Cosmin Căpăţînă (45+1), Marius Terci (49), Florin Radu (84)

28 martie, ora 15:00
Sporting Roşiori - Concordia Chiajna 2 2-0 (1-0)
Vergiliu Velică (6), Ionel Lătea (74)
AFC Astra 2 - Voinţa Turnu Măgurele 0-1 (0-1)
Cornel Suciu (20)

Viitorul Domneşti - AFC Petrolul 52 0-3
Gazdele au anunţat federaţia că nu pot organiza meciul, astfel că îl pierd la "masa verde"

CS Tunari a stat, deoarece Urban Titu s-a retras în tur

ETAPA A XVI-A, SERIA A IV-A

27 martie, ora 15:00
ACSO Filiaşi - Internaţional Băleşti 3-0 (0-0)
Cristian Tudor (63), Fabian Cruşoveanu (68), Cătălin Dinu (90)
Naţional Sebiş - CNS Cetate Deva 3-0 (1-0)
Marco Enciu (8), Silviu Pîslaru (66), Dragoş Săulescu (88)
AFC Hermannstadt 2 - ACS Şirineasa 0-4 (0-1)
Marian Stoenac (39), Ionuţ Zaina (56), Denis Ispas (72), Andrei Dragu (90)
Gloria Lunca Teuz Cermei - Millenium Giarmata 3-7 (0-3)
Petru Bulza (56), Alin Gligor (67), Florin Berari (82 - pen.) / Darius Buzdugan (5), Dorin Codrea (13), Mircea Stupu (36), George Beloescu (48), Claudiu Ghighilicea (63, 71, 83)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara - CS U Craiova 2 2-4 (1-3)
Marius Filip (30), Florin Burghele (87) / Vasile Constantin (6), Ionuţ Frăsineanu (35), Lucian Buzan (43, 73)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic - ACS Ghiroda 0-2 (0-2)
Damir Totic (15), David Berivoescu (30)

28 martie, ora 15:00
CSM Lugoj - Şoimii Lipova 1-3 (0-0)
Bogdan Bozian (67) / Andrei Vasinc (51), Kevin Trabalka (56), Marius Duţă (90)

CSM Şcolar Reşita a stat

ETAPA A XIV-A, SERIA A V-A

27 martie, ora 15:00
Metalurgistul Cugir - FC Avrig 1-1 (1-1)
Andrei Făgărăşanu (13) / Adrian Cîrstean (29)
ACS Fotbal Comuna Recea - CS Iernut 5-1 (3-1)
Daniel Mih (20), Viorel Chinde (24), Romariu Rus (31, 56), Alin Bota (90 - pen.) / Ionuţ Cheţan (45 - pen.)

28 martie, ora 15:00
Unirea Dej - Unirea Tăşnad 0-2 (0-1)
Călin Vădan (44), Adrian Ciul (71)
Avântul Reghin - Sănătatea Cluj 2-0 (1-0)
Bogdan Stavilă (19), Tudor Sbârcea (86)
Gaz Metan Mediaş 2 - Unirea 1924 Alba Iulia 1-1 (0-0)
Edinho Júnior (57) / Radu Scrob (73)

marţi, 10 aprilie, ora 17:00
CFR Cluj 2 - AS FC U Cluj

Industria Galda - Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la "masa verde".

Performanţa Ighiu a stat

SHARE: