Etapa a 20-a a seriei a treia a confirmat forma excelentă a Unirii Slobozia, care în runda precedentă i-a provocat liderului Metaloglobus singurul eşec din actuala ediţie de campionat. Vineri, ialomiţenii au bifat al patrulea meci consecutiv câştigat în 2017 şi al treilea la rând adjudecat cu acelaşi scor, 3-1.

După Metaloglobus şi Viitorul II, CSM Olteniţa (foto jos) a fost a treia echipă care a primit trei goluri de la jucătorii Unirii, formaţie care a adunat 16 puncte în retur, la fel ca şi liderul seriei. În condiţiile în care ambele echipe au învins vineri, Unirea Slobozia a rămas la 12 puncte în spatele bucureştenilor, cu şase etape rămase de disputat din actuala ediţie de campionat.

Cum în meciurile directe cei de la Metaloglobus au avantajul unui gol în plus marcat în deplasare, gruparea antrenată de Bogdan Vintilă poate promova matematic chiar din etapa viitoare, dacă va învinge pe CSM Olteniţa, iar Unirea Slobozia va pierde la Axiopolis acasă.

Etapa a 20-a a mai consemnat două premiere în acelaşi meci, prima victorie din acest an a celor de la Petrolistul Boldeşti şi primul american care a evoluat pentru satelitul lui Dinamo în acest sezon, Karim Sawaf, un jucător de 19 ani născut în Siria, la Damasc.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul seriei a doua:

14 aprilie, ora 15:00

Petrolistul Boldeşti - Dinamo Bucureşti II 1-0 (1-0)
Cătălin Ionescu (9)

14 aprilie, ora 17:00

Viitorul Domneşti - Metaloglobus Bucureşti 0-1 (0-1)
Ştefan Stîngă (16)
CS Tunari - Delta Dobrogea Tulcea 2-0 (0-0)
Alexandru Burlacu (62), Gabriel Braga (65)
AFC Astra II - Înainte Modelu 3-1 (1-1)
Valentin Gheorghe (16), Marius Şumudică jr. (74 - pen.), Mădălin Răileanu (76) / Victor Petre (46)
Viitorul Constanţa II - SC Popeşti Leordeni 4-0 (4-0)
Cristian Ene (8, 28), Alexandru Cicâldău (11, 35)
Unirea Slobozia - CSM Olteniţa 3-1 (2-1)
Adrian Răducă (1), Mihai Adăscăliţei (42), Marc Khalil (90) / Adrian Grigore (41)

Arsenal Malu - Axiopolis Sport Cernavodă 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

CLASAMENT

1. FC Metaloglobus 20 16 3 1 41-18 51
2. AFC Unirea 04 Slobozia 20 12 3 5 41-22 39
3. CS Tunari 20 10 6 4 28-22 36
4. AFC Astra II 20 9 5 6 33-27 32
5. FC Viitorul II 20 9 4 7 41-28 31
6. Viitorul Domneşti 20 10 1 9 31-22 31
7. Delta Dobrogea Tulcea 20 9 3 8 38-38 28
8. Axiopolis Sport Cernavodă 20 7 6 7 35-34 27
9. SC Popeşti Leordeni 20 7 6 7 30-29 27
10. FC Dinamo II 20 6 8 6 32-27 26
11. CSM Olteniţa 20 7 4 9 31-30 25
12. Înainte Modelu 20 5 6 9 45-44 21
13. Petrolistul Boldești 20 5 1 14 28-41 16
14. Arsenal Malu 20 0 0 20 10-82 0

SHARE: