Etapa din weekend a mai adăugat un nume pe lista echipelor promovate matematic în ediţia viitoare din Liga 2 Casa Pariurilor, după ce Petrolul 52 a învins cu 3-1 pe CS Mioveni 2. Ploieştenii ar fi avut nevoie doar de un egal în meciul cu a doua echipă a Mioveniului, dar începutul de meci a fost unul neaşteptat.

Un şut din lovitură liberă al lui Comănescu a adus deschiderea scorului pentru oaspeţi, dar cu cinci minute înainte de pauză s-a restabilit egalitatea prin reuşita căpitanului Chindriş. La reluare, Mormolea le-a dat emoţii gazdelor, dar Avram a blocat salvator, moment din care jocul s-a mutat la poarta lui Sima, unde prahovenii au ratat ocazie după ocazie. Nini Popescu a reuşit să modifice în cele din urmă tabela în favoarea liderului seriei a treia, pentru ca Velisar să stabilească scorul final la 3-1.

Cu două etape înainte de final, Petrolul 52 are cu nouă puncte mai mult decât AFCM Alexandria şi Voinţa Turnu Măgurele şi va mai avea de jucat cu satelitul Astrei, în deplasare şi cu SC Popeşti-Leordeni, pe teren propriu.

Celelalte serii în care nu s-a decis promovata matematic sunt primele două serii, în care momentan sunt lideri Aerostar şi SSC Farul, ultima la golaveraj. Gruparea băcăuană are cu patru puncte mai mult decât AFK Csikszereda şi cu cinci mai mult decât SC Oţelul, cu aceasta din urmă având meci direct, în penultima rundă, la Bacău.

În seria a doua, SSC Farul şi Progresul 1944 Spartac se află la egalitate de puncte, constănţenii având golaveraj mai bun. Însă bucureştenii au prima şansă la promovare, asta deoarece în caz de egalitate de puncte la finalul sezonului, primul criteriu de departajare va fi cel al meciurilor directe, capitol la care Progresul are o victorie cu 7-0 şi un egal cu 1-1.

Iată rezultatele etapei din weekend:

SERIA I, ETAPA 28

11 mai, ora 18:00
CSM Paşcani - KSE Târgu Secuiesc 1-6 (1-2)
Irinel Patraşcu (28) / Attila Rancz (12), Benjamin Bagoly (20, 69), Marius Ştefănescu (72, 79, 83)

AFC Odorheiu Secuiesc - Sporting Lieşti 2-1 (1-0)
Apor Györgydeák (4), Bogdan Dumitru (83 - aut.) / Claudiu Zaharia (88 - pen.)

12
mai, ora 18:00
Sănătatea Darabani - CSM Roman 3-5 (3-2)
Robert Grumezescu (4, 17), Adrian Nicorici (35) / Iosif Netbai (6, 73 - pen.), Constantin Crăciun (32, 89), Marian Marin (67)

Bucovina Rădăuţi - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1 (0-0)
Vasile Viţu (90 - aut.)

CSM Focşani 2007 - Olimpic Cetate Râşnov 1-0 (0-0)
Remus Popa (74)

AFC Hărman - Aerostar Bacău 3-4 (2-3)
Paul Mitrică (4), Mugurel Buga (35 - pen., 74) / Alessandro Masella (17), Adrian Hurdubei (43), Cătălin Vraciu (44), Alexandru Roşca (75)

SC Oţelul a stat

SERIA A II-A, ETAPA 24

11 mai, ora 18:00
Axiopolis Sport Cernavodă - Delta Dobrogea Tulcea 8-0 (3-0)
Cătălin Creţu (17), Gheorghe Andrescu (37), Nicolae Moise (45+1), Leonard Gheorghe (55), Richardo Mihalache (65), Marius Fotescu (69), Ciprian Loloţ (79), David Şerban (89 - pen.)

CSM Râmnicu Sărat - Înainte Modelu 4-1 (3-0)
Bogdan Bălan (16, 42), Iulian Burghelea (30), Ştefan Creţu (87) / Daniel Gheorghe (51)

FC Voluntari 2 - Unirea 04 Slobozia 1-1 (0-1)
Mario Dumitru (90+1 - pen.) / Rareş Petruţ-Pop (2 - aut.)

12 mai, ora 18:00
Progresul 1944 Spartac - Metalul Buzău 3-0 (1-0)
Ionuţ Tudorache (8), Victor Militaru (46), Leonard Boiangiu (77)

ASSCS Farul Constanţa - FCSB 2 3-2 (2-0)
Claudiu Dragu (27), Ionuţ Florea (45), Vasile Şicu (52) / Ştefan Pacionel (59), Marian Botezatu (68)

Victoria Traian - ACSM Olteniţa 1-6 (0-6)
Costel Roşu (53 - pen.) / Gigel Bordei (2 - aut.), Marian Stoica (20), Bogdan Moise (23, 35, 38), Andrei Pleşa (45)

Agricola Borcea - Sportul Chiscani 3-1 (1-0)
Ilie Gaţă (43, 86 - pen.), Răzvan Cazacu (77) / Gigel Costache (55 - pen.)

SERIA A III-A, ETAPA 24

11 mai, ora 18:00
AFCM Alexandria - Atletic Bradu 6-0 (1-0)
Tiberiu Calofir (28, 64 - pen.), Florin Radu (69), Cosmin Căpăţînă (70), Adelin Barbălată (72, 86)

Concordia Chiajna 2 - AFC Astra 2 0-1 (0-0)
Gabriel Şerban (63)

Flacăra Moreni - SC Popeşti-Leordeni 3-1 (2-0)
Mihai Plăcintă (32 - pen.), Alin Neguţ (33), Alexandru Negrea (62) / Leonard Dobre (79)

12 mai, ora 14:00
ACS Petrolul 52 - CS Mioveni 2 3-1 (1-1)
Marius Chindriş (40), Nini Popescu (62), Mihai Velisar (72) / Ovidiu Comănescu (21)

12 mai, ora 18:00
CS Tunari - Viitorul Domneşti 12-0 (4-0)
Florin Iordache (20), George Ivan (23), Ionuţ Pădineanu (26), Alin Ilin (43, 54, 61, 79, 86), Alexandru Mărgărit (64), Alexandru Neculai (66), Claudiu Zamfir (68), Remus Diaconu (84)

FC Aninoasa - Sporting Roşiori 3-2 (1-2)
Alin Leotescu (41), Cosmin Dinu (69), Ionuţ Maican (85) / Sorin Pahonţu (4 - aut.), Leonard Brânceanu (12)

Voinţa Turnu Măgurele a stat

SERIA A IV-A, ETAPA 28

11 mai, ora 18:00
ACSO Filiaşi - ACS Ghiroda 1-0 (1-0)
Ionel Dinu (22)

Millenium Giarmata - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 3-0 (1-0)
Mircea Stupu (24), Michel Rosenblum (70), Claudiu Ghighilicea (80)

CNS Cetate Deva - CSM Lugoj 1-2 (1-1)
Ionuţ Tătaru (11) / Gelu Velici (31, 56)

Naţional Sebiş - AFC Hermannstadt 2 2-0 (1-0)
Dragoş Săulescu (41), Cristian Onţel (75)

12 mai, ora 18:00
CS U Craiova 2 - CSM Şcolar Reşita 0-2 (0-2)
Cristian Costin (41, 45)

ACS Şirineasa - Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 7-1 (2-1)
Marian Stoenac (15), Mansour Gueye (19, 75), Dudu Drugă (56), Georgian Honciu (80), Albert Voinea (90+2), Ovidiu Vezan (90+3) / Patrick Peter (41 - pen.)

Internaţional Băleşti - Gloria Lunca Teuz Cermei 0-0

Şoimii Lipova a stat

SERIA A V-A, ETAPA 28

11 mai, ora 18:00
Performanţa Ighiu - CS Iernut 6-2 (4-2)
Florin Hidişan (9), Răzvan Fetiţa (21, 25, 54), Cătălin Tineiu (45), Claudiu Oara (62) / Arnold Szilagyi (23), Adrian Pop Solovătru (37)

Sănătatea Cluj - Gaz Metan Mediaş 2 2-1 (2-0)
Cosmin Tilincă (28), Eduard Avram (35 - aut.) / Edinho Júnior (56)

12
mai, ora 18:00
FC Avrig - Unirea 1924 Alba Iulia 4-0 (3-0)
Marius Cosovan (7, 23), Adrian Cîrstean (45), Ionuţ Bărculeţ (53)

AS FC Universitatea Cluj - Metalurgistul Cugir 3-2 (1-1)
Octavian Ursu (21, 50), Mihai Onicaş (57) / Marian Codrea (13), Andrei Făgărăşanu (71)

Unirea Tăşnad - Avântul Reghin 3-1 (1-0)
Adrian Ciul (35), Krisztian Szekely (53), Raul Ştef (80) / Darius Bogăţan (87)

Unirea Dej - CFR Cluj 2 1-3 (1-1)
Ioan Podină (36) / Mihai Kereki (8, 57), Marius Coman (72)

Viitorul Ghimbav - ACS Fotbal Comuna Recea 0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Industria Galda a stat

SHARE: