Etapa din weekend poate consemna o nouă promovare matematică din eşalonul al treilea, dacă ACS Petrolul 52 va obţine cel puţin un punct în meciul cu CS Mioveni 2. Astfel, gruparea pregătită de Romulus Ciobanu va călca pe urmele celor de la AS FC U Cluj şi ACS Şirineasa, care au obţinut promovarea matematică conform situaţiei din clasament de la această oră.

În celelalte două serii ale competiţiei, lupta pentru accederea în ediţia viitoare din Liga 2 Casa Pariurilor a rămas deschisă. Aerostar este lider cu 61 de puncte, pe locul secund se află SC Oţelul cu 59, dar şi un meci în plus disputat, podiumul fiind completat de AFK Csikszereda, cu 57 de puncte şi acelaşi număr de meciuri ca şi liderul.

PROGRAMUL URMĂTOAREI RUNDE

În seria a doua, SSC Farul şi Progresul Spartac se află la egalitate de puncte, departajate de golaveraj în această ordine. Însă la final de sezon, în caz de egalitate de puncte, criteriul de departajare va fi cel al meciurilor directe, situaţie în care Progresul Spartac este în avantaj, după 7-0 şi 1-1.

Iată rezultatele etapei intermediare din această săptămână:

SERIA I, ETAPA 27

8 mai, ora 18:00
Sporting Lieşti - Suporter Club Oţelul Galaţi 0-2 (0-1)
George Cîrjan (3), Cristian Bahnaşu (83)

Olimpic Cetate Râşnov - AFC Odorheiu Secuiesc 1-0 (0-0)
Raul Drugă (58)

KSE Târgu Secuiesc - Sănătatea Darabani 1-0 (0-0)
Nicolae Păun (53)

9
mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Focşani 2007 4-1 (2-1)
Barna Bajkó (16 - pen.), Arthur Györgyi (18), Eder González (75, 83) / Constantin Budeanu (13)

CSM Roman - Bucovina Rădăuţi 0-2 (0-1)
Iulian Ionesi (39), Radu Ungurianu (53)

Aerostar Bacău - Metalosport Galaţi 3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Avântul Valea Mărului - CSM Paşcani 0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

AFC Hărman a stat

SERIA A IV-A, ETAPA 27

8 mai, ora 18:00
AFC Hermannstadt 2 - ACSO Filiaşi 1-1 (0-0)
Andrei Pop (69) / Cătălin Borneci (82)

Gloria Lunca Teuz Cermei - Naţional Sebiş 1-2 (1-1)
Sergiu Ianc (27) / Ionuţ Petculescu (34), Dragoş Săulescu (86)

CSM Lugoj - Internaţional Băleşti 2-0 (1-0)
Bogdan Bozian (37), Sergiu Precupanu (78)

Centrul Naţional de Pregătire Timişoara - CNS Cetate Deva 2-1 (0-1)
Florin Burghele (61), Vlad Chera (75) / Robert Cristian (21)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic - ACS Şirineasa 0-5 (0-4)
Lucian Iordache (18), Marius Cioiu (35, 38), Andrei Dragu (41), Mansour Gueye (84)

CSM Şcolar Reşita - Şoimii Lipova 2-2 (1-1)
Daniel Ene (12), Ionuţ Puţanu (71) / Andrei Vasinc (19), Cristian Poiană (68)

ACS Ghiroda - CS U Craiova 2 2-4 (0-1)
Constantin Popa (87), Alexandru Baranyi (90+1) / Jovan Marković (12, 49), Remus Trancă (54), Vasile Constantin (79)

Millenium Giarmata a stat

SERIA A V-A, ETAPA 27

8 mai, ora 18:00
CFR Cluj 2 - Performanţa Ighiu 3-2 (2-2)
Claudiu Petrilă (4), Marius Coman (8), Adrian Şter (63 - pen.) / Alexandru Circov (26), Dragoş Iclănzan (29)

Unirea 1924 Alba Iulia - Sănătatea Cluj 0-2 (0-2)
Andrei Ceaca (16, 45)

CS Iernut - FC Avrig 1-3 (0-2)
Ionuţ Cheţan (64) / Andrei Lascu (9), Adrian Cîrstean (13), Silviu Rogozan (90+2)

9
mai, ora 18:00
Industria Galda - Unirea Dej 0-1 (0-0)
Darius Hîmpea (65)

Metalurgistul Cugir - Unirea Tăşnad 2-0 (2-0)
Andrei Făgărăşanu (31 - pen.), Marian Codrea (45+1)

ACS Fotbal Comuna Recea - AS FC Universitatea Cluj 0-2 (0-0)
Octavian Ursu (51, 58)

Gaz Metan Mediaş 2 - Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Avântul Reghin a stat

SHARE: