Duminică, în faţa a aproximativ 2.500 de spectatori, "studenţii" au promovat matematic în al doilea eşalon după un nou joc controlat autoritar. Universitatea Cluj a bifat cea mai importantă victorie a campionatului, un 7-0 lejer cu Gaz Metan Mediaş 2.

Doar opt minute au durat "emoţiile" pe Cluj Arena. Ene a deschis scorul cu un şut din careu şi a dat startul petrecerii în tribune, dar şi mai departe pe teren. Atacantul venit de la Viitorul a mai dat un gol până la pauză (37), iar Haţiegan a făcut şi el "dubla" (19, 30), într-o primă repriză în care Goga a ratat o şansă imensă, după care a ieşit accidentat. Juniorul Gorcea nu a avut ce apăra în prima repriză, aşa că şi-a creat singur pericol, dar Cosmin Buziuc nu a putut profita de greşeala portarului în vârstă de 17 ani.

CLASAMENTUL LA ZI ÎN CELE CINCI SERII

Repriza a doua a avut acelaşi scenariu, doar că jucătorii lui Falub au ratat mai mult decât în prima parte. Ursu, Ene şi Giurgiu nu au găsit drumul spre gol la poarta lui Florea, care a scos, totuşi, mingea din plasă în minutul 62, atunci când Manu a finalizat o schemă de efect la o lovitură indirectă din careu. Lemnaru (84) şi Ursu (87) au închis tabela în ultimele 10 minute, iar “U" Cluj va juca din toamnă în al doilea eşalon fotbalistic al României.

Iată rezultatele etapei din weekend:

SERIA I, ETAPA 26

4 mai, ora 18:00
AFC Odorheiu Secuiesc - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-3 (0-3)
Arthur Györgyi (3), Eder González (19, 21)

5
mai, ora 18:00
Bucovina Rădăuţi - KSE Târgu Secuiesc 5-1 (3-0)
Ionel Stoian (16 - pen.), Iulian Ionesi (29), Daniel Bălan (30), Radu Ungurianu (65), Cristi Timiş (90+2) / Gothard Gajdó (82)

CSM Focşani 2007 - CSM Roman 2-1 (0-0)
Mădălin Predoiu (46), Ionuţ Manu (74) / Constantin Crăciun (61)

Suporter Club Oţelul Galaţi - Olimpic Cetate Râşnov 2-0 (1-0)
George Cîrjan (23, 68)

AFC Hărman - Sporting Lieşti 5-2 (2-0)
Paul Mitrică (21, 79), Daniel Paraschiv (44, 71, 75) / Ionuţ Constantinescu (65), George Dănăilă (83)

Metalosport Galaţi - CSM Paşcani 0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Sănătatea Darabani - Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Aerostar Bacău a stat

SERIA A II-A, ETAPA 23

4 mai, ora 18:00
Sportul Chiscani - FC Voluntari 2 2-3 (1-0)
Marius Coman (8, 52) / Alin Tănase (63), Vlad Gîsă (84), Adelin Pîrcălabu (89)

FCSB 2 - Victoria Traian 7-1 (5-0)
Ştefan Cană (2), Cristian Dumitru (3, 33), Ovidiu Horşia (17), Mihailo Mitrov (28, 87), Iulian Ciubotariu (59) / Andrei Toma (63)

Metalul Buzău - CSM Râmnicu Sărat 2-0 (1-0)
Valentin Lungoci (2), Ionuţ Radu (62)

Delta Dobrogea Tulcea - Progresul 1944 Spartac 3-5 (1-2)
Marian Iancu (45+1 - pen.), Robert Pîslaru (74), Robert Enache (89) / George Apostol (20), Ciprian Stanciu (30, 76, 82), Alexandru Nechita (58)

5
mai, ora 18:00
Unirea 04 Slobozia - Axiopolis Sport Cernavodă 2-1 (2-1)
Mihăiţă Năstase (8), Adrian Gherasim (36) / Richardo Mihalache (18 - pen.)

ACSM Olteniţa - Agricola Borcea 2-0 (1-0)
Bogdan Moise (8), Gabriel Dumitrescu (69)

Înainte Modelu - ASSCS Farul Constanţa 2-5 (2-2)
Ionuţ Alexa (7), Cătălin Buliga (18) / Alexandru Grigoraş (4 - pen.), Raphael Stănescu (31, 56), Claudiu Dragu (62), Vasile Şicu (81)

SERIA A III-A, ETAPA 23

4 mai, ora 18:00
Viitorul Domneşti - FC Aninoasa 2-1 (1-0)
Viorel Stan (41), Mihai Alexandru (90+3) / Alin Călinescu (90+5)

AFC Astra 2 - Flacăra Moreni 2-1 (1-1)
Bogdan Chipirliu (20, 47) / Mihai Plăcintă (7)

CS Mioveni 2 - Concordia Chiajna 2 2-1 (2-0)
Georgian Mormolea (12), Adelin Voinescu (27) / Denis Iliescu (89)

Atletic Bradu - ACS Petrolul 52 1-4 (1-2)
Costinel Tănase (38) / Georgian Păun (22, 72), Sergiu Arnăutu (36), Nini Popescu (87)

5
mai, ora 18:00
SC Popeşti-Leordeni - CS Tunari 1-1 (0-1)
Angelo Anghilini (63) / Alin Ilin (19)

Voinţa Turnu Măgurele - AFCM Alexandria 2-2 (1-2)
Alexandru Fotescu (21), Valentin Niculae (87) / Cosmin Căpăţînă (25), Eduard Sîrbu (27)

Sporting Roşiori a stat

SERIA A IV-A, ETAPA 26

4 mai, ora 18:00
ACSO Filiaşi - CS U Craiova 2 3-3 (1-1)
Ionel Dinu (41, 57, 87) / Jovan Marković (16), Lucian Buzan (63), Luis Niţu (83)

Şoimii Lipova - ACS Ghiroda 4-1 (3-0)
Kevin Trabalka (28), Andrei Vasinc (39, 90+2), Vlad Filimon (42) / Lucian Gavriluţă (57)

Millenium Giarmata - CSM Şcolar Reşita 1-2 (1-0)
Mircea Stupu (20) / Ionuţ Puţanu (78), Daniel Ene (87)

CNS Cetate Deva - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 11-1 (3-0)
Marius Lupu (17), Adrian Bedea (23), Laurenţiu Moţ (34), Alexandru Doboş (47), Romică David (52, 68, 71), Eduard Cornea (73, 75), Robert Cristian (82, 89) / Ionuţ Miculete (49)

Naţional Sebiş - CSM Lugoj 2-1 (1-1)
Dragoş Săulescu (7), Rareş Pintea (60) / Gelu Velici (40 - pen.)

AFC Hermannstadt 2 - Gloria Lunca Teuz Cermei 2-2 (1-1)
George Monea (41, 53 - pen.) / Andrei Sulea (31), Dumitru Copil (65)

5
mai, ora 18:00
Internaţional Băleşti - Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 1-3 (1-0)
Adrian Semen (30) / Dragoş Coroiu (52), Patrick Peter (63), Florin Burghele (89)

ACS Şirineasa a stat

SERIA A V-A, ETAPA 26

4 mai, ora 18:00
Performanţa Ighiu - FC Avrig 1-1 (0-0)
Claudiu Oara (59 - pen.) / Marius Cosovan (82)

Sănătatea Cluj - CS Iernut 7-1 (2-0)
Daniel Bria (34), Andrei Ceaca (39, 50), Costantin Gîrjoabă (56), Dănuţ Cozma (58), Adrian Lupu (60), Joel Yuh (86) / Tihamer Kovacs (77)

CFR Cluj 2 - Industria Galda 4-1 (3-0)
Adrian Şter (24 - pen.), Marius Coman (32, 45+2), Daniel Pîrv (73) / Daniel Lupşan (60 - pen.)

5
mai, ora 18:00
Unirea Tăşnad - ACS Fotbal Comuna Recea 0-1 (0-1)
Romariu Rus (20)

Unirea Dej - Avântul Reghin 2-1 (0-1)
Darius Hîmpea (88), Patrick Popescu (90+2) / Andrei Moldovan (42)

6 mai, ora 13:30
AS FC Universitatea Cluj - Gaz Metan Mediaş 2 7-0 (4-0)
Cristian Ene (8, 37), Iuliu Haţiegan (19, 40), Victor Manu (62), Valentin Lemnaru (84), Octavian Ursu (87)

Viitorul Ghimbav - Unirea 1924 Alba Iulia 0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Metalurgistul Cugir a stat

SHARE: