A doua rundă din retur a produs schimbări minore pe podiumul clasamentului celor cinci serii al eşalonului al treilea, cea mai importantă fiind cea din seria a doua, acolo unde egalul liderului Progresul Spartac le-a permis celor de la SSC Farul să îi ajungă din urmă la numărul de puncte.

În seria I, SC Oţelul a remizat alb pentru a doua oară la rând, acum cu CSM Foşcani 2007 (foto) şi a mai făcut un pas în spate în lupta pentru promovare, în condiţiile în care liderul Aerostar a făcut scor cu Sănătatea Darabani, iar Csikszereda a câştigat derby-ul cu CSM Roman. Şi în seria a treia a fost consemnată o victorie la scor a liderului, 7-1 cu FC Aninoasa, în timp ce principala urmăritoare, AFCM Alexandria, a câştigat la limită derby-ul local cu Sporting Roşiori.

Dialogul de la distanţă dintre ACS Şirineasa, CS U Craiova 2 şi CSM Lugoj a continuat cu câte o victorie pentru fiecare dintre cele trei echipe de pe podiumul seriei a IV-a, în timp ce AS FC U Cluj a mai rămas cu un singur punct avans în clasament, în condiţiile în care a stat în această etapă, iar ocupanta locului secund, Performanţa Ighiu, a trecut cu 2-0 de Unirea Tăşnad.

Iată rezultatele etapei şi marcatorii:

ETAPA A XVIII-A, SERIA I

16 martie, ora 15:00
Aerostar Bacău - Sănătatea Darabani 8-0 (4-0)
Florin Istrate (5 - pen., 28), Ionuţ Chirilă (9), Alexandru Roşca (23), Cătălin Vraciu (48, 50), Adrian Hurdubei (65, 78)

17 martie, ora 15:00
Metalosport Galaţi - AFC Odorheiu Secuiesc 1-6 (1-4)

Marian Nejneru (33) / Lehel Modra (8), Izet Ajrullahu (30), Auraş Marian (35), István Csifó (41, 77), Bogdan Mintaş (49 - pen.)
AFC Hărman - Bucovina Rădăuţi 1-2 (0-1)
Mugurel Buga (66 - pen.) / Ionel Stoian (27 - pen.), Daniel Bălan (90+1)
Olimpic Cetate Râşnov - KSE Târgu Secuiesc 1-1 (1-0)
Diego Alupoaie (9) / Alin Babei (83)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Roman 3-1 (1-1)
József Lőrincz (26), Soufiane Jebari (65), Barna Bajkó (73) / Iosif Netbai (25)

17 martie, ora 17:30
Suporter Club Oţelul Galaţi - CSM Focşani 0-0

Sporting Lieşti - Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

CSM Paşcani a stat

ETAPA A XVI-A, SERIA A II-A

16 martie, ora 15:00
FC Voluntari 2 - CSM Râmnicu Sărat 0-0
Sportul Chiscani - Delta Dobrogea Tulcea 3-2 (0-0)
Marius Coman (51, 55), Marian Iordache (69 - pen.) / Marian Popescu (60), Andrei Ioniţă (71)
FCSB 2 - Înainte Modelu 3-2 (2-2)
Dragoş Prăsacu (11), Mihailo Mitrov (19), Robert Gavrilă (53) / Constantin Clătinici (23), Florin Codrean (43)

17 martie, ora 15:00
Axiopolis Sport Cernavodă - Victoria Traian 4-0 (1-0)

Ricardo Mihalache (3 - pen.), Cezar Beşleagă (60), Nicolae Moise (75), Alexandru Vieru (79)
Agricola Borcea - ASSCS Farul Constanţa 0-3 (0-2)
George Călinţaru (5, 27), Claudiu Dragu (48)
Unirea 04 Slobozia - Progresul 1944 Spartac 2-2 (2-0)
Florin Cazan (3), Adrian Răduca (4) / Mircea Donca (61), Leonard Boiangiu (69)
ACSM Olteniţa - Metalul Buzău 0-2 (0-0)
Valentin Lungoci (52, 72)

ETAPA A XVI-A, SERIA A III-A

16 martie, ora 15:00
Viitorul Domneşti - Voinţa Turnu Măgurele 0-7 (0-3)
Momodou Jallow (5), Cornel Suciu (14, 75), Andreas Mihaiu (39, 46), Silviu Moise (65 - pen.), Florian Niculae (88)
AFC Astra 2 - CS Mioveni 2 2-0 (1-0)
Remus Chipirliu (6), Dragoş Gheorghe (80)

17 martie, ora 15:00
FC Aninoasa - ACS Petrolul 52 1-7 (0-3)

Adrian Nedelea (58) / Mihai Velisar (2), Alexandru Ciocâlteu (32), Sergiu Arnăutu (36, 51, 71 - pen.), Cosmin Lambru (75, 88)
Sporting Roşiori - AFCM Alexandria 0-1 (0-1)
Tiberiu Calofir (44)
SC Popeşti Leordeni - Atletic Bradu 4-1 (1-1)
Viorel Dinu I (18), Andrei Luca (59), Angelo Anghelini (76, 86) / Alexandru Traşcă (8)

18 martie, ora 14:00
CS Tunari - Concordia Chiajna 2 3-0 (2-0)

Radu Stoica (4), Alin Angelescu (34), George Ivan (88)

Flacăra Moreni a stat, deoarece Urban Titu s-a retras în tur

ETAPA A XVIII-A, SERIA A IV-A

16 martie, ora 15:00
ACSO Filiaşi - CNS Cetate Deva 1-1 (1-0)
Cristian Tudor (38) / Cristian Preda (60 - aut.)
AFC Hermannstadt 2 - Şoimii Lipova 1-1 (0-0)
Andrei Pop (77) / Bruno Vasiu (90+2)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara - CSM Şcolar Reşita 1-1 (0-1)
Vlad Chera (50) / Marius Staicu (22)

17 martie, ora 15:00
Internaţional Băleşti - ACS Şirineasa 0-1 (0-0)
Marian Stoenac (59)
Naţional Sebiş - Millenium Giarmata 2-2 (0-0)
Cristian Onţel (67), Marius Mărgărit (90+4) / Dorin Codrea (49), Michel Rosenblum (85)
Gloria Lunca Teuz Cermei - CS U Craiova 2 2-4 (2-1)
Andrei Sulea (23), Alin Gligor (27) / Raoul Baicu (39 - pen.), Bogdan Ţoiu (51), Florin Borţa (75), Angelotti Trocan (85)
CSM Lugoj - ACS Ghiroda 3-0 (1-0)
Gelu Velici (36, 58), Bogdan Bozian (80)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic a stat

ETAPA A XVIII-A, SERIA A V-A

16 martie, ora 15:00
Performanţa Ighiu - Unirea Tăşnad 2-0 (0-0)
Răzvan Fetiţa (49), Claudiu Oara (66)
CFR Cluj 2 - Sănătatea Cluj 2-2 (1-0)
Claudiu Petrilă (25), Kevin Boli (80) / Adrian Lupu (60, 82)
Metalurgistul Cugir - Unirea Alba Iulia 0-0

17 martie, ora 15:00
Industria Galda - FC Avrig 1-0 (1-0)
Flaviu Baghiu (10)
Avântul Reghin - CS Iernut 1-1 (1-1)
Bogdan Stavilă (7) / Adrian Pop Solovăstru (8)
ACS Fotbal Comuna Recea - Gaz Metan Mediaş 2 2-1 (1-0)
Romariu Rus (12), Alin Bota (55 - pen.) / Bogdan Jica (90+2)

Unirea Dej - Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

AS FC U Cluj a stat

SHARE: