Vineri, 26 mai, pe stadionul "Anghel Iordănescu" din Voluntari, Dinamo București a învins pe AFK Csikszereda cu scorul de 2-0 și a cucerit trofeul Cupei României dedicat formațiilor sub 17 ani.

În prima repriză, scorul a fost 0-0, în urma unui joc extrem de disputat. În minutul 43, alb-roșii antrenați de Sorin Bucuroaia au deschis scorul prin atacantul Gabriel Răducanu, pentru ca în minutele de prelungire Viorel Brocea să stabilească scorul final, 2-0.

La final, jucătorii ambelor echipe au fost recompensați cu medalii și diplome. Alexandru Deaconu, vicepreședintele CCA, i-a premiat pe arbitrii partidei, Felix Grigore, managerul Departamentului Competiții al FRF, i-a premiat pe învinși, în timp ce selecționerul echipei U21 a României, Daniel Isăilă, a oferit trofeul câștigătorilor. De asemenea, au primit premii și cei mai buni fotbaliști ai finalei.

Premii individuale

Cel mai bun portar: Norbert Bencze (AFK Csikszereda) – premiat de Nicolae Constantin (secund echipa națională U21)

Cel mai tehnic jucător: Cătălin Măgureanu (Dinamo) – premiat de Nicolae Constantin (secund echipa națională U21)

Jucătorul meciului: Gabriel Răducan (Dinamo) – premiat de Daniel Isăilă (selecționer echipa națională U21)

Dinamo – AFK Csikszereda 2-0

Au marcat: Răducan (43), Brocea (80+3)

Dinamo: Fara – Stancu, Giafer, Oltay, Demici – Crețu, Mitracu, Petruș, Longher – Măgureanu – Răducan. Antrenor: Sorin Bucuroaia

Au mai jucat: Lazăr, Zamfir, Brocea, Ionescu

AFK Csikszereda: Bencze – Berkeczi, Kovacs, Becze, Sito – Bara, Solymosy, Zsombori – Barta, Toaso, Barna. Antrenor: Zoltan Dusinski

Au mai jucat: Tanko, Racz, Mathis, Csala

Arbitru: Ionuț Coza. Asistenți: Vlad Bârleanu, Bogdan Gheorghe. Al patrulea oficial: Sergiu Anton