Formaţia antrenată de Erik Lincar s-a întors victorioasă din deplasarea la Ripensia, după ce gazdele au ratat un penalty la 0-0

Schimbarea de domiciliu nu le-a purtat noroc celor de la SC FC Ripensia, aflaţi la primul meci jucat pe stadionul “Dan Păltinişanu” în actuala ediţie de campionat, motivul mutării fiind lipsa nocturnei de pe propria arenă necesară televizării partidei la o oră de seară. În continuare fără antrenor principal, după despărţirea de Cosmin Petruescu, timişorenii au abordat duelul cu U Cluj având între buturi un debutant în Liga 2, portarul Moşoarcă, însă primul său meci în culorile noii sale echipe a fost unul cu final nefericit.

Gazdele au avut şansa de a deschide scorul cu opt minute înainte de finalul primei reprize, după un penalty acordat ca urmare a unui henţ al lui Denis Ispas. Golda şi-a asumat responsabilitatea executării loviturii de pedeapsă, dar Gorcea a ghicit colţul şi a respins de lângă bară.

Trecuţi cu bine de acest moment, clujenii au dat lovitura cinci minute mai târziu, atunci când Hofman a deviat un balon centrat de Mitrea şi a stabilit scorul primei reprize.

CLASAMENT LIGA 2 CASA PARIURILOR

Repriza secundă a continuat prost pentru timişoreni, care au primit al doilea gol după doar trei minute de la reluare. Haită a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat mai mulţi adversari şi a finalizat-o cu un şut pe jos. Dezastrul pentru gazde a fost completat de eroarea lui Andrei Macriţchii (73), care a pasat greşit în marginea propriului careu, balonul a ajuns la Hofman, iar jucătorul oaspeţilor a înscris cu un şut de la 16 metri.

În urma acestui succes, U Cluj a urcat pe locul secund, la egalitate de puncte cu liderul ACS Petrolul 52, dar cu un golaveraj inferior.

Etapa a zecea va continua sâmbătă cu şase partide, iar ultimele două se vor disputa duminică şi luni.