Tricolorii au fost învinși cu scorul de 2-1, singurul gol al echipei noastre fiind reușit de Barna, în minutul 48. La pauză, scorul a fost 2-0 pentru Polonia, după reușitele din minutele 2 și 38.

Echipa României pentru acest joc a fost următoarea:

Duțu – Jurj (46 Bara), Leca, Ehmann, S. Șerban (46 Vadasis) – Chiriac, Farcaș (46 Barna) – Țîrlea-cpt., Sefer, Mihăilă – Pop (46 M. Șerban)

Rezerve: Târnoveanu – Andronic, Cană, Dican, Burghele, Stoica, Costache

În prima partidă jucată de selecționata condusă de Florin Bratu, vineri, tricolorii au remizat cu Norvegia, scor 1-1. Golul României a fost marcat de Antonio Sefer. Ultimul meci al României U18 în Spania este programat pe 13 februarie, de la ora 16:00, în fața selecționatei similare a Cehiei.

Lotul convocat de selecționerul Florin Bratu pentru această acțiune:

Portari: Ștefan Târnoveanu (Știința Miroslava), David Duțu (SC Popești-Leordeni)

Fundași: Hristos Vadasis (CS U Craiova), Călin Jurj (CNP Timișoara/FC Bihor Oradea), Marius Leca (FC Viitorul), Sorin Șerban (Sporting Recea), Ștefan Cană (FCSB), Stelu Costache (Sportul Snagov), Marco Ehmann

Mijlocași: Marian Șerban (CSU Craiova), Ricardo Farcaș (Ajax Amsterdam), Levente Bara (AFK Csikszereda), Victor Dican (SCM Rm. Vâlcea), Răzvan Andronic (Ardealul Cluj), Antal Barna (AFK Csikszereda), Valentin Mihăilă (CS U Craiova), Radu Chiriac (AFC Astra), Alexandru Țîrlea (Real Madrid), Florin Burghele (CNP Timișoara/Real Juniorul Vaslui), Antonio Sefer

Atacanți: Alexandru Stoica (FC Voluntari), Alexandru Pop (FC Viitorul)

În toamnă încep meciurile oficiale

Reprezentativa U18 (din 2018, România U19) va juca în toamna acestui an calificările Campionatului European dedicat juniorilor Under 19, care se va desfășura în Armenia în vara anului 2019.

România va face parte din Grupa 13 alături de Bulgaria, Grecia și Gibraltar. Turneul de calificare va fi găzduit de Bulgaria și se va desfășura în perioada 14-20 noiembrie, conform următorului program:

14 noiembrie 2018: Bulgaria – România

17 noiembrie 2018: Grecia – România

20 noiembrie 2018: România – Gibraltar

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Portugalia și Germania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 7 grupe, alături de țara gazdă, Armenia, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în iunie 2019.